Γενικά τέτοιου είδους συνδέσεις δεν επιτρέπονται. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν είναι δυνατόν να αναπτυχθεί από την στηρίζουσα δοκό επάρκής στρεπτική αντίσταση. Μάλιστα αυτό μπορείς να το δείς αν σε ένα πρόγραμμα πεπερασμένων στοιχείων φτιάξεις μια σχάρα δοκών ανοικτής διατομή και τις συνδέσεις μια φορά αρθρωτά και μια φορά με πλήρη σύνδεση. Οι ροπές που θα σηκωθούν στην στήριξη θα είναι μικρές. Τέλος πάντων επειδή και σε μένα μου έχει τύχει και ο κύριος του έργου δεν ακούει κουβέντα, αυτό που έκανα ήταν συγκόλληση αναμονής από διατομή ίδια με της δευτερεύουσας δοκού και αμέσως μετά αποκατάσταση συνέχειας. Έτσι έχω δύο τμήματα που καλύπτονται πλήρως από τον EC3 (συγκόλληση και αποκατάσταση συνέχειας).

Στο σημείο αυτό θα διαφωνήσω με τον dratsiosx για την γραμμική κατανομή στους κοχλίες γιατί στις μετωπικές λεπίδες ο EC3 αναφέρει ρητά ανάλυση με ισοδύναμα βραχέα Τ τόσο για την συγκόληση δοκού στην μετωπική λεπίδα όσο και για τους κοχλίες. Αυτό είναι πολύπλοκο, δεν καλύπτεται από software (ή τουλάχιστον από λογισμικό που να ξέρω εγώ) και γενικά σε έχει έκθετο για κάθε λάθος που μπορεί να προκύψει γιατί κάνεις έναν υπολογισμό που δεν μπορεί να στηριχθεί κανονιστικά.